ان ال پی (NLP) برنامه ریزی عصبی کلامی

اطلاعات کلی دوره حضوری مقدماتی ان ال پی (NLP) برنامه ریزی عصبی کلامی

موضوع: دوره مقدماتی ان ال پی
مخاطبان: علاقه مندان به تغییر در سبک زندگی و مدیریت ذهن (بهبود روابط فردی،رفع خاطرات تلخ)، سلامتی(چاقی،لاغری)،موفقیت و ثروت
محل برگزاری: میدان انقلاب-خیابان دوازده فروردین-بعد از روانمهر،کوچه بهشت آیین،پلاک ۲
مبلغ سرمایه گذاری: ۳۱۰ هزار تومان = 190 هزار تومان ( 120 هزار تومان تخفیف برای ۲۰ نفر اول)
مدرس: استاد سلماسی، مدرس مهارت های زندگی
تعداد جلسات: 7 جلسه ۳ ساعته (از تاریخ ۳۰ دی، روزهای زوج ، از ساعت ۱۷:۳۰ الی ۲۰:۳۰)

می خواهم در این دوره با تخفیف 120 هزار تومان شرکت کنم  

 

 

ان ال پی چیست؟ 

 

برای دریافت (رایگان) تکنیک رفع خاطرات ناخوشایند ایمیل خود را در فرم زیر وارد کنید تا لینک دانلود به ایمیل شما ارسال شود.


 

از ابتدای خلقت،فکر بشر درگیر مسائل مختلفی بوده است و جالب اینکه در ابتدا پدیده ها و رویدادهایی که دورتر از ما بوده اند بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند.شاید به همین دلیل است که نجوم و ستاره شناسی جزو اولین دستاوردهای علمی بشر بوده است.بعد از هزاران سال کم کم کانون توجه آدمی به اتفاقات پیرامون خود جلب شد و ذهن آخرین جایی بود که به علت نزدیکی بیش از حد به آن توجه شد. بی دلیل نیست که تازه در قرن بیستم دانشی به نام روان شناسی تولید و ارائه بازار شد.

 

زمانی جایی خوانده بودم که وقتی آدمی برای اولین بار قدم به کره خاکی گذاشت نیروی بیکران و قدرتی خارق العاده داشت که باعث نگرانی نیروهای اهریمنی بود آنها دست بکار شدند تا منبع قدرت او را در جایی پنهان کنند یکی از آنها گفت: درنوک قله ها پنهان کنیم.اهریمنی بزرگ گفت: او بدانجا دست خواهد یافت و آن را پیدا می کند.دیگری گفت: در اعماق اقیانوس ها پنهان کنیم.گفتند او آنجا را هم خواهد شکافت. سرانجام  به پیشنهاد اهریمن بزرگ قرار شد این گنج بزرگ در وجود خود آدمی پنهان شود،جایی که نگاه ها کمتر به آن معطوف خواهد شد.

ای نسخه نامه الهی که تویی           وی آینه جمال شاهی که تویی

بیرون زتو نیست آنچه درعالم هست      از خود بطلب هر آنچه خواهی که تویی

و چقدر شگفت انگیز است واژه ای بنام مغز و ذهن که دلیل اصلی تفاوت و برتری آدمی بر سایر موجودات است.

اولین بار زیگموند فروید اشاره کرد که بنظر می رسد همان طور که ما دارای اندام های ۲تایی هستیم(۲ دست و ۲پا و ۲ چشم) احتمال آن برود که ۲ نفس هم داشته باشیم. هر ذهن با توانایی ها،امکانات و کارکردهای متفاوت.

بعدها او از واژه ضمیرهوشیار در برابرضمیر ناهوشیار یا ناخودآگاه استفاده کرد و معتقد بود ۹۷ درصد توان مغز آدمی در همان ناخودآگاه او ریشه دارد.

در سال ۱۹۷۵ دو پژوهشگر با گرایش های تحصیلی مختلف و با استفاده از ترکیب چند رشته علمی تلاش کردند تا به دنیای ضمیرناخودآگاه یا نیروی بیکران درون نزدیک شوند. آنها پایه گذار دانشی شدند بنام NLP یا همان برنامه ریزی عصبی کلامی ضمیرناخودآگاه که دراین صفحه با این موضوع در خدمت شما خواهیم بود.

 

 

ساب مدالیته ها در ان ال پی

در ان ال پی ساب مدالیته ها عناصر فرعی کوچکتری هستند کنار هم جمع می شوند و یک حس بزرگ را تولید می کنند.

ساب مدالیته های تصویر:

۱)رنگ: تصویر ذهنی میتواند سیاه، سفید یا رنگی باشد. 

۲)روشنایی: تصویر تاریک یا پرنور و روشن. پ

۳)تضاد: تضاد رنگها در تصویر چقدر است؟ رنگ ها نزدیک به هم هستند یا باهم تضاد دارند؟ 

 4)شفافیت: تصویر می تواند بصورت مات یا تصویر واضح و شفاف باشد.

۵)رنگ زمینه: رنگ زمینه ای که خاطره در آن اتفاق می افتد، که بسته به میزان خوشایندی و سلیقه شخص متفاوت است. 

۶)اندازه: اندازه تصویر تاثیر زیادی بر احساسی که به شخص منتقل می کند دارد. عموما تصویر بزرگ احساس بیشتری در شخصایجاد میکند. 

۷)فاصله: تصویر را در چه فاصله ای از خود می بینید؟ معمولا فاصله هر چه بیشتر شود میزان انرژی آن افت می کند. 

۸)شکل: فضای کلی تصویر را به چه شکل می بینید؟ مثلا مربع مستطیل ، دایره و…

 ۹)مکان تصویر: خاطره را کجای ذهنت میبینی؟ درون خودت، در فاصله نزدیک، دور از خود یا … 

۱۰) حرکت: تصویر بصورت فیلم است یا عکس؟ حرکت دارد یا نه؟

 ۱۱ )تناسب تصویر: آیا اندازه اشیاء درون تصویر واقعی است؟ تناسب آدم ها و اشیا چه قدر است؟ 

 12)ابعاد: آیا تصویر خاطره دو بعدی است یا سه بعدی؟

 ۱۳)تعداد تصاویر: خاطره شما چند تصویر در خود دارد؟ آیا فقط دارای دو یا سه تصویر خلوت است؟ یا پر از تصاویر مختلف و شلوغ؟ 

 14)قالب تصویر: تصوبر ذهنی شما دارای چند فاکتور است؟ رنگ، نور و…

ساب مدالیته های صدا:

۱) مکان صدا: در تصویر ذهنی خود صدا را از کجا می شنوید؟

۲) زیر و بم صدا: صدا زیر است، بم است یا طبیعی؟

۳) لحن صدا: بالا، پایین یا یکنواخت است؟

۴) آهنگ صدا: صداها بالا و پایین مس شوند یا در یک تراز و بصورت یکنواخت هستند؟ 

۵)پژواك صدا: آیا در خاطره ای که به یاد می آورید صدا تکرار می شود یا نه؟

۶) وزن صدا: در قسمت هایی از صدا تاکید وجود دارد یا همیشه یکنواخت است؟ 

۷)کم یا زیاد بودن صدا: میزان بلندی صدا چقدر است؟ صدای ضعیف یا بلند.

۸) گام صدا: میزان سرعت صدا، آرام و شمرده است یا تند؟

۹) مدت صدا: صدا تداوم دارد یا قطع می شود؟ بصورت ممتد یا مقطع .

۱۰) مونو یا استریو: صدا از یک جهت شنیده می شود، از دو جهت یا همه جهات بصورت ۳۶۰ درجه؟

 
پیش فرض های ان ال پی

۱-نقشه همان سرزمین نیست: آلفرد کورزیبسکی( Alfred Korzybski ) معناشناس لهستانی، نقشه یک کشور اطلاعاتی را نشان می دهد مانند: مسیر حرکت، ایستگاه ها و… . اما آیا واقعا با خواندن نقشه به مکان مورد نظر مثلا شیراز میرسید؟ آیا حسهای سفر را تجربه می کنید؟ آیا فرهنگ شیراز را درک می کنید ؟ نقشه فقط توصیفی از سیستم است نه خود آن.ما در مواجهه با هر پدیده با دو ساحت از آن مواجه می شویم: الف: اتفاقات بیرونی( عینیت)، ب:درون ذهن (ذهنیت)
در بسیاری از موارد این ذهنیت است که حکم می کند و معمولا توجهی به عینیت نمی شود. ما انسان ها عموما ۷۵ % ساکن دنیای درون هستیم.
مثال: هنگامی که شما شاهد یک تصادف بوده اید و این صحنه را به دیگران تعریف می کنید و احساساتی از قبیل ترس و وحشت و تجربه حسی و… را توضیح می دهید، اما دیگران تمام حس های شما را کاملا درک نخواهند کرد و فقط اطلاعات محدودی را دریافت می کنند.
۲-مردم براساس نقشه ذهنی خودشان واکنش نشان می دهند: همه براساس تجارب ذهنی خودشان با دیگران برخورد می کنند.
اگر قرار است شخصی را تغییر دهیم باید نقشه ذهنی اش را تغییر دهیم. هیچ وقت نباید صراحتا به شخص بگوییم تو داری اشتباه می کنی بلکه باید کاری کنیم که شخص خودش به این نتیجه برسد و نظرش را عوض کند.
۳-جسم و ذهن بریکدیگر اثر می گذارند: کیفیت بدن، کیفیت افکار ما را وکیفیت افکار ما، احساسات مان را تنظیم می کند.
۴- شکستی وجود ندارد و هرچی هست نتیجه است: بعضی کارها محصول تجربیات هستند که همان آزمون و خطا می باشد و عنوان شکست در آزمون و خطا همان یادگیری محصول خطاها می باشد.
۵- شما نمی توانید ارتباط برقرار نکنید: حتی وقتی ساکت هستید و با کسی ارتباط برقرار نمی کنید در حال ارتباط گیری هستید. ما بخش زیادی از ارتیاطاتمان (ارتباط با خود) است ؛ گفتگوهای مثبت درونی.
 
 

ضمير ناخودآگاه (نيروي ناشناخته درون)

نوك زبانم است و الان مي‌گويم! فلان ميوه را دوست دارم، اما نمي‌دانم چرا؟ نسبت به او احساس خوبي دارم اما دليل آن را نمي‌دانم اين مكان به نظرم آشنا مي‌آيد و جملاتي نظير اين شايد اشاره اي به ان ال پی یا ضمير ناخودآگاه (نيروي ناشناخته درون) ما باشد. كلماتي كه به‌طور متوسط بيش از صدبار آنها را در طول روز به كار مي‌بريم! نيرويي كه بيشتر شبيه يك سيل ويرانگر است. آري يك سيل، اگر نيروي آن را نشناسيم يا دست كم بگيريم، و راه برخورد و مواجهه با آن را ندانيم، آنگاه مي‌غرد و در هم مي‌كوبد و ويران مي‌كند و همانند يك سيل تمام بنيان‌هاي استعداد و آموزش و امكانات ما را از ميان برمي‌دارد. اما رحمت و بركت و نعمت است اگر آگاهانه سدي بسازيم و اين نيروي بيكران را در پشت آن ذخيره كنيم. آن‌گاه از قدمت آن چرخ‌هاي اقتصاد خواهد چرخيد و بوي خوش مراتع و چمن‌زارهاي آبياري شده با آن عقل و هوش هر بيننده‌اي را مفتون خود خواهد كرد. آري واقعاً يك چاقوي دو لبه كه جان‌هايي را مي‌ستاند در دست يك قاتل، و اميد به زندگي را به جان‌هايي باز مي‌گرداند. دست يك جراح در بسياري از كتاب‌ها و نگاه‌ها مغز را به طور عمودي برش داده و به دو نيمكرة چپ و راست كه هر كدام مركز فرماندهي برخي اعمال و احساسات ما مي‌باشد تقسيم مي‌كند؛ اما اگر همين مغز را به صورت افقي برش دهيم دو نيمكرة بالا و پايين خواهيم داشت. نيمكرة بالا مسئول انجام كارهاي ارادي مثل راه‌رفتن، غذا خوردن و رانندگي كردن و … مي‌باشد؛ يعني كارهايي كه تصميم مي‌گيريم اراده كنيم و انجام مي‌دهيم و به اين قسمت ضمير خودآگاه يا هشيار گفته مي‌شود.

نيمكره پائين مسئول انجام كارهاي غيرارادي مثل ضربان قلب، هضم غذا، كار كليه و كبد و … است در واقع فرمان انجام اعمال غيرارادي از نيمة پايين مغز كه آن را ضمير ناخودآگاه يا ناهشيار مي‌ناميم صادر مي‌شود؛ البته بسياري از اعمال و رفتار ما كه جنبه خودآگاهانه داشته و خيال مي‌كنيم كه با ارادة خود مشغول انجام آنها هستيم در واقع دلايل و ريشه‌هاي بسيار بسيار پيچيده‌اي در ناخودآگاه ذهن ما دارد كه به سادگي قابل مشاهده نيستند. تا جايي كه طبق نظر فرويد 97 درصد از رفتارها و شخصيت ظاهري ما ريشه در ناخودآگاه درونمان داشته و فقط 3 درصد از جلوه‌هاي شخصيتي ما آگاهانه است.

اينكه اين نظريه چقدر درست و قابل اعتماد است بحثي است مفصل و ارقام و اعداد آن جاي تأمل دارد؛ اما اينكه شما هم به سر كمد خود رفته و ملاحظه كنيد تمام لباس‌هايتان ندانسته از يك الگوي واحد يا رنگ مشابه پيروي مي‌كند و يا چرا در بين همه ميوه‌ها به بعضي گرايش‌ خاص و بدون دليل داريد تصديق اصل اين ماجراست.

 

ان ال پی و فواید آن 

از ان ال پی چه فایده ای نصیبتان می شود؟به کمک ان ال پی خواهید توانست سریع تر و به نحوی موثرتر از قبل ، به اهداف شخصی خود دست یابید. به بیان دیگر در انجام کارهای مورد علاقه ، دستتان بازتر خواهد بود. از این کارها بهره بیشتری عایدتان می شود، اطلاعات بیشتری کسب می کنید ، وبه خصوص ، در همان چارچوبی قرار خواهید گرفت که خودتان می خواهید.
با بهره گرفتن  از تکنیکهای قدرتمند این روش،مثلا در زمینه برقراری ارتباط با دیگران ، روابطی نزدیک و صمیمی با سایر افراد برقرار می کنید .
برای نیل به این مقصود ، منابع ذهنی ( جزء عصبی NEURO) خود را که قبلا هرگز از وجود آن آگاه نبودید به کار خواهید گرفت، و فرا خواهید گرفت که چگونه به شیوه های بسیار خاص از عنصر کلامی ( جزء کلامی LINGUISTIC) برای دستیابی به اهدافتان ، بهره بگیرید.
خواهید آموخت که چگونه وضعیت ذهنی خویش را به مهار خود درآورید و به چه ترتیب باورها و ارزش های پذیرفته شده خود را به نحوی همسو کنید که به نتایج دلخواهتان (جزء برنامه ریزی ان ال پی PROGRAMMING) دست یابید.اصول و تکنیکهای ان ال پی به شما توانایی خواهد بخشید تا به شیوه ای خلاق و پرمایه ، با موقعیت های دشوار دست و پنجه نرم کنید. در ان ال پی بیشتر برانجام دادن تاکید می شود تا دانستن.

با آگاهی و یادگیری دانش ان ال پی می توانید در این موارد مهارت های لازم را بدست بیاوردید:

۱-برقراری روابط فردی با دیگران

۲-افزایش مهارت شخص در زمینه متقاعد کردن دیگران

۳-کسب یک نگرش ذهنی سازنده و مفید

۴-افزایش عزت نفس

۵- غلبه برتاثیرات تجربه های منفی گذشته

۶-تمرکز یافتن براهداف

۷- هدایت انرژی درونی خود به سوی دستیابی به این اهداف

۸- اعمال کنترل بر شیوه های بروز احساسات

۹- همسو کردن ارزش ها و باورهای خویش با آنچه که می خواهیم به دست آوریم

۱۰-ترک عادت های نامطلوب

۱۱- ایجاد حس اعتماد به نفس برای انجام کارهایی که میخواهید انجام دهید

۱۲-دستیابی به اهدافی که قبلا آنها را دست نایافتنی و ناممکن می پنداشتید

۱۳ -ایجاد درک متقابل بین شما و مراجعین و مشتریان و همکارانتان

۱۴- یافتن روش های خلاق برای حل مشکلاتتان

۱۵- لذت بردن از فعالیتهایی که قبلا از انجامشان می ترسیدید 

۱۶- بهره گیری کارآمدتر از زمان

۱۷-افزایش حس هدفمندی در زندگی 

۱۸-دستیابی به مهارتهایی که همیشه آرزو داشتید به آنها دست پیدا کنید.

تمامی مطالب و تصاویر متعلق به وبسایت رسمی استاد سلماسی بوده و انتشار مطالب رایگان تنها با ذکر منبع مجاز است.  مشاور بازاریابی اینترنتی " علی کشاورز "